Pořízení terária

Při výběru vhodného vybavení terária je zapotřebí znát přírodní podmínky daného zvířete. V této sekci naleznete základní informace o některých terarijních zvířatech, díky kterým pro Vás bude výběr terária snadnější.

Na co si dát pozor při výběru terária???

Základem je určit si ideální místo, kde bude Vaše terárium umístěno. Všechna zvířata ocení denní světlo, pokud tuto možnost nemáte, dá se nahradit vhodným UVA/UVB osvětlením. To ale neprochází sklem, takže UV zářivku je třeba nainstalovat dovnitř terária a nejlépe do 20 cm nad oblíbené odpočinkové místo chovaného zvířete, protože se vzrůstající vzdáleností klesá účinnost záření.

Nejvíce náročné na intenzitu osvětlení jsou pouštní druhy a druhy žijící v korunách stromů. Pro tyto druhy nemůže být umělého světla nikdy dost.

Naproti tomu nejméně náročné na intenzitu světla jsou druhy noční, ty nepotřebují UV zářivky. Potřebují ale jasně odlišit noc a den, takže alespoň trochu světla ve dne potřebují, navíc osvětlené terárium vypadá lépe a pokud jsou v teráriu rostliny, bez světla se neobejdou.

Důležitá je nejen intenzita osvětlení, ale i jeho délka. Délku dne volíme podle toho, z jaké zeměpisné šířky chovaný druh pochází. U druhů žijících kolem rovníku, což je většina terarijních zvířat, svítíme celoročně 12 hodin denně. U druhů z vyšších zeměpisných šířek měníme délku dne podle roční doby. Nezbytným vybavením teraristy tedy budou spínací hodiny (http://www.akteraria.cz/inpage/technika/.)

Důležitý je zajisté dostatečný prostor, při jehož volbě byste neměli opomenou, že zvíře může ještě růst. Zvířatům žijícím pozemním způsobem života bude vyhovovat terárium orientované na délku, naproti tomu zvířatům žijícím na stromech nebo na skalních stěnách pak terárium orientované na výšku. Perfektně vyhovující terária – na míru http://www.akteraria.cz/

Obecně platí, že nejdelší strana terária pro ještěry by měla být alespoň 6ti až 8mi násobkem délky jejich těla v dospělosti (měřeno bez ocasu). Nejdelší stěna terária pro hady by měla být tak dlouhá, jako had.

Teplota – zvířatům v teráriu musíme zajistit vhodnou teplotu, která ale nesmí být na všech místech stejná, musíme v teráriu vytvořit tzv. teplotní gradient, aby si zvíře mohlo vybrat, jaká teplota mu právě teď vyhovuje, aby se mohlo v jednom koutě vyhřát a v druhém ochladit. V jednom rohu terária v jeho horní části připravíme odpočinkové vyhřívací místo pod vyhřívací lampou (např. žárovka v zavěšeném květináči). Příkon žárovky je třeba přizpůsobit velikosti terária. Aby se terárium nepřehřívalo, vyhřívací lampu zapojíme přes termostat, jehož čidlo umístíme do opačného kouta terária asi do jedné třetiny výšky ode dna a na termostatu nastavíme optimální teplotu prostředí. Je výhodné zapojit ještě druhý termostat, který bude hlídat maximální kritickou teplotu, jejíž překročení by mohlo být pro zvířata smrtelné, a který např. v době letních veder vypne i veškeré osvětlení.

Nočním zvířatům nainstalujeme na vyhřívací místo ještě navíc topný kámen, který můžeme nechat hřát i část noci (simulace naakumulovaného tepla ve skále).

Substrát volíme podle biotopu v přírodě. Písek pro pouštní zvířata, pro obyvatele vlhkých tropů nějaký substrát, který dobře váže vodu.

Rostliny sice nejsou nezbytné, ale velmi umocní celkový estetický dojem z terária a obyvatelům vlhkých tropických biotopů i zajistí potřebnou vysokou vlhkost vzduchu.

Prostudujte si ideální podmínky pro chov Vašeho zvířete. Podle toho, kde se zvíře vyskytuje ve volné přírodě vyberte mezi těmito variantami

tropické vlhké terárium

tropické suché terárium

terárium mírného pásma

subtropické suché terárium

subtropické vlhké terárium

pouštní terárium

paludárium

Zvířata žijící aktivně a ve výškách by měla mít v teráriu velké množství převisů, říms, jeskyněk, ploch pro lození. Podle ideálních podmínek pro chov můžete zvolit mezi těmito variantami pozadí

– mírně členité

středně členité

velmi členité

Každou z těchto variant je možno vyrobit s těmito povrchovými úpravami

– hladká

jemně pískovaná

hrubě pískovaná

a zvolit ze 7 barevných odstínů. Na závěr je možno povrch upravit nezávadným

voděodolným nátěrem.

Pro pohodlí Vás i Vašeho zvířete si můžete k teráriu zvolit doplňky, které zajistí správný provoz terária. Termo-hydrostat, termostat, teploměry, vlhkoměry, stmívač osvětlení, elektrický ventilátor, digitální spínací hodiny, rosící zařízení apod. tyto naleznete v hlavním menu – technika pro terárium včetně podrobnějšího popisu. http://www.akteraria.cz/eshop/

Nakonec můžete terárium doplnit větvemi, rostlinami, vodopádem, jezírkem, miskami na vodu a potravu aj., které Vám můžeme dodat společně s teráriem.