Snubní prsteny nebo snubní prsten je zpravidla nosí na čtvrtém prstě levé ruky, tedy na prsteníčku. Důvodem je přesvědčení, že latinský název „vena amoris“ nebo-li „žíla lásky“ vychází přímo ze srdce do tohoto prstu. Ve zbytku světa je nošen snubní prsten na pravé ruce (např. Rusko, Chile, Polsko, Německo)
Většina snubních prstenů je vyráběna z drahých kovů jako je zlato nebo platina, ale v posůední dobou stále více narůstá popularita snubních prstenů, které nejsou vyrobeny z drahých kovů jako je chirurgická ocel, titan, wolfram. Pro zvýšení hodnoty těchto psrstenů bývají často vykládány drahýmimkovy na kameny.
Snubní prsten vyjadřuje závazek a věrnost partnera a jsou to obyčejně ženy, které nosí tento symbol. Vzhledem k nárůstu popularity alternativních kovů v oblasti snubních prstenů, také muži začínají nacházet oblibu v jeho nošení.
Rytina uvnitř snubních prstenů je tradicí, která vtiskává prstenům osobní hodnotu a pomáhá upevnit vztah. Běžné je rytina obsahující jméno partnera spolu se svatebním dnem umístěná na vnitřní straně snubních prstenů. Ačkoliv je to méně obvyklé, lze vyrýt i řádky oblíbené písně či slova, jejichž význam zná jen samotný pár.
Ploché nebo klenuté prsteny jsou dva nejpopulárnější styly. Další druh obyčejně známý jako „ruský“ svatební prsten je tvořen ze tří jemných kroužků společně propletených v jeden prsten. Tři kroužky symbolizují, lásku, naději a víru.
Některé kultury upřednostňují puzzle prsteny – spojené zámkové snubní prsteny, které tvoří jeden prsten a také keltský styl snubních prstenů je stále populárnější především v anglicky mluvících zemích – kelstský uzel symbolizuje jednotu a kontinuitu.