ZAHRADNÍ JEZÍRKO

Voda je nejproměnlivějším ze všech vodních živlů. Voda, ať už zahradní jezírko nebo potok, přináší do Vaší zahrady kouzelný prvek, který uklidňuje a uvolňuje, jedná se o nový rozměr Vaší zahrady. Zahradní jezírka vnesou do Vaší zahrady zcela nový prvek, který se bude v průběhu roku se střídajícími se ročními obdobími měnit před Vašima očima.
Plánujete změnu ve Vašem zahradním jezírku, chcete upravit osázení nebo začít chovat okrasné ryby, pak leden je ta správná doba začíst se do příruček, knih a časopisů, zasednout k internetu a hledat informace. Pokud chováte ve Vašem stávajícím jezírku ryby, zkontrolujte plovák proti zamrzání, musí neustále udržovat volný prostor v ledu (zajištění přísunu kyslíku pro přezimující ryby).
V únoru projděte okraj jezírka a proveďte kontrolu fólie, kamenů a dlaždic. Seřízněte rákosovité rostliny.
V březnu, pokud je příhodné počasí, odstraňte plovák proti zamrzání. Instalujte čerpadla a zprovozněte filtry (od teď budou pracovat nepřetržitě). Pokud máte k Vašemu zahradnímu jezírku potok, pak jej na několik hodin denně spusťte. Přichází čas vodního rostlinstva, ořízněte odumřelé části rostlin, aby daly prostor novým výhonkům.
V dubnu můžete jezírko obohatit o nové sazenice. Pokud Vám jarní počasí dovolí (nejsou noční mrazy) můžete zprovoznit vodní hrátky. Nezapomeňte taktéž po prvním provozu vyčistit filtr (obvykle po 4 týdnech).
V květnu můžete rostliny, které nepřezimovali v zahradním jezírku, přemístit zpět do jezírka. Pokud máte v jezírku ryby, začněte je krmit. Nezapomínejte na pravidelné čištění filtru pro zahradní jezírko.
V červnu s přibývajícími horkými dny musíte začít kontrolovat stav vody (příp. ji dopustit). Proveďte také měření kvality vody, abyste včas zavedli případná protiopatření.
V červenci pokud teplota vody v zahradním jezírku vystoupá nad 22°C hlídejte obsah kyslíku. Jako protiopatření můžete přilít studenou vodu, nebo vysadit ponořené rostliny produkující kyslík nebo zastínit zahradní jezírko. Věnujte se taktéž bujaré flóře, stříhejte odkvetlé květy, prosvětlujte trsy rostlin apod.
V srpnu (letním období) může docházet k přemnožení vodních řas, proto je odstraňujte pravidelně podběrákem nebo hráběmi. V létě se taktéž ve větším množství odpařuje voda, kterou je nutné doplňovat.
V září vystříhejte nebo rozdělte bujně rostoucí rostliny, rákosovité svažte dohromady, pravidelně odstraňujte spadané listí z vodní hladiny nebo nad ni instalujte ochrannou síť. Přestaňte krmit ryby, když teplota klesne pod 12°C. Ryby, které nebudou přezimovat v jezírku, odlovte.
V říjnu pravidelně odstraňujte spadané listí. Odstraňte rostliny, které nebudou v jezírku přezimovat. Před zimou opětovně zkontrolujte stav a kvalitu vody. Pokud máte v zahradním jezírku větší množství ryb, vyplatí se zainventovat do okysličovadla.
V listopadu odmontujte filtry a čerpadla, odstraňte vodní hrátky a osvětlení. Vše vyčistěte a uložte na bezmrazné vlhké místo. Než přijdou první mrazíky, musíte mít vyprázdněné všechny vodovodní hadice a trubky.
Pokud jste instalovali síť proti listí, pak ji v prosinci odstraňte. Do jezírka instalujte plovák proti zamrzání. Na zamrzlém zahradním jezírku zametejte sníh z důvodu pronikání dostatku světla pod hladinu.